Skip to the content

Vinderen blandt de 10 finalister findes ved prisuddelingen 6. november 2019.

Finalister 2019

Juryen har udvalgt følgende finalister til prisuddelingen i 2019:

  • Anne-Sophie Sørup Nielsen, Fri af misbrug, Hovedstaden
  • Ariel Storm, Den Grønne Studenterbevægelse, Hovedstaden
  • Ellen Bæk, Landsforeningen for efterladte efter selvmord, Nordjylland
  • Faith Oksuz, Foreningen Danmarksfarver, Hovedstaden
  • Ivan Nielsen, Bagenkop Idrætsforening, Syddanmark
  • Len Nossell, FC Storebælt, Sjælland
  • Mia Azzopardi, Mellemfolkeligt Samvirke, Hovedstaden
  • Poul Otterstrøm, Menighedsplejen i Buddinge Sogn, Hovedstaden
  • Stephanie Sandager,Café Luxus og Børnemix, Ungdommens Røde Kors, Nordjylland
  • Stine Knak Olesen, Fundamentet i Aarhus, Midtjylland

 

Finalister 2018

Juryen udvalgte følgende ti finalister i 2018:

  • Ali Jahouh, ungdomstræner i Rugby, mentor, ven og forbillede for de unge, Hovedstaden
  • Anne Skov Jensen, formand og ildsjæl bag foreningen A-team, har udtænkt konceptet Tæl aktive minutter, Sjælland
  • Anne Sofie Bredgaard og Camilla Tøttrup, sundhedsformidlere der arbejder for forebyggelse af rygning blandt unge i Nordjylland
  • Arne Bent Mortensen, været aktiv i Røde Kors i 43 år som både førstehjælpsinstruktør, kasserer, næstformand mm, Nordjylland
  • Gitte Skov Nielsen, medstifter af søndagskaffe for ensomme ældre, Vestjylland
  • Jesper Rotvig Jensen, Formand for lokalforening, medlem af hovedbestyrelsen, forretningsudvalget og stifter af ungegruppe i Kræftens Bekæmpelse, desuden formand for Fonden for De Unge Raske, Fyn
  • Julie Kristine Knudsen, underviser og aktiv i bestyrelsen i ventilen, Nordjylland
  • Pia Sigmund, formand for foreningen 2 timer om ugen, hjælper flersprogede og flygtningebørn til bedre dansk, Fyn
  • Søren Degn Laxy, rekrutteringsofficer og ildsjæl, bl.a. i hjemmeværnet, formand for ungdomsrådet og oprettet et frivilligcenter på Ærø, Fyn
  • Torsten Arendrup, fra græsrodsprojektet Coop Garage
Foto: Hung Tien Vu.

Foto: Hung Tien Vu.

Vinderen af Fantastiske Frivillige 2018 blev kåret den 8. november 2018.

Jesper Rotvig Jensen, Formand for lokalforening, medlem af hovedbestyrelsen, forretningsudvalget og stifter af ungegruppe i Kræftens Bekæmpelse, desuden formand for Fonden for De Unge Raske, Fyn

Vinderen af Fantastiske Frivillige blev kåret den 20. december 2017.

28-årige Rukiye Bilgin, som er frivillig hos Ungdommens Røde Kors i Slagelse. Over 300 frivillige fra hele landet var nomineret.

Finalister 2017

Juryen udvalgte følgende 11 finalister i 2017:

  • Rukiye Bilgin, Ungdommens Røde Kors, Slagelse
  • Rasmus Erichsen, Stop Spild Lokalt, Korsør
  • Suzanne Seitzberg Larsen, Lichen Sclerosus Foreningen, Hørve
  • Elsebeth Sørensen, Foreningen Spillestedet Stengade
  • Cindy Larsen og Dan Hansen, Gademix, Kolding
  • Per Michelsen, Ren Strand, Fanø
  • Emilie Weiss, DDS Gruppeleder, Mårslet
  • Susanne Bak, Stoholm Borgerforening
  • Henning Busk, Kræftens Bekæmpelse, Ikast/Brande
  • Isabella Mittelstein, Projekt Husvild, Odense