Skip to the content

Foto: Steven Biccard

Foto: Steven Biccard

Stine Knak Olesen, frivillig i Fundamentet i Århus. Vinderen blandt de 10 finalister findes ved prisuddelingen 6. november 2019. Stine har gennem fem år været frivillig fysioterapeut hos Fundamentet, hvor hun hjælper og behandler unge mennesker på kanten af samfundet.

Finalister 2019

Juryen har udvalgt følgende finalister til prisuddelingen i 2019:

  • Anne-Sophie Sørup Nielsen, Fri af misbrug, Hovedstaden
  • Ariel Storm, Den Grønne Studenterbevægelse, Hovedstaden
  • Ellen Bæk, Landsforeningen for efterladte efter selvmord, Nordjylland
  • Faith Oksuz, Foreningen Danmarksfarver, Hovedstaden
  • Ivan Nielsen, Bagenkop Idrætsforening, Syddanmark
  • Len Nossell, FC Storebælt, Sjælland
  • Mia Azzopardi, Mellemfolkeligt Samvirke, Hovedstaden
  • Poul Otterstrøm, Menighedsplejen i Buddinge Sogn, Hovedstaden
  • Stephanie Sandager,Café Luxus og Børnemix, Ungdommens Røde Kors, Nordjylland
  • Stine Knak Olesen, Fundamentet i Aarhus, Midtjylland

 

Finalister 2018

Juryen udvalgte følgende ti finalister i 2018:

  • Ali Jahouh, ungdomstræner i Rugby, mentor, ven og forbillede for de unge, Hovedstaden
  • Anne Skov Jensen, formand og ildsjæl bag foreningen A-team, har udtænkt konceptet Tæl aktive minutter, Sjælland
  • Anne Sofie Bredgaard og Camilla Tøttrup, sundhedsformidlere der arbejder for forebyggelse af rygning blandt unge i Nordjylland
  • Arne Bent Mortensen, været aktiv i Røde Kors i 43 år som både førstehjælpsinstruktør, kasserer, næstformand mm, Nordjylland
  • Gitte Skov Nielsen, medstifter af søndagskaffe for ensomme ældre, Vestjylland
  • Jesper Rotvig Jensen, Formand for lokalforening, medlem af hovedbestyrelsen, forretningsudvalget og stifter af ungegruppe i Kræftens Bekæmpelse, desuden formand for Fonden for De Unge Raske, Fyn
  • Julie Kristine Knudsen, underviser og aktiv i bestyrelsen i ventilen, Nordjylland
  • Pia Sigmund, formand for foreningen 2 timer om ugen, hjælper flersprogede og flygtningebørn til bedre dansk, Fyn
  • Søren Degn Laxy, rekrutteringsofficer og ildsjæl, bl.a. i hjemmeværnet, formand for ungdomsrådet og oprettet et frivilligcenter på Ærø, Fyn
  • Torsten Arendrup, fra græsrodsprojektet Coop Garage
Foto: Hung Tien Vu.

Foto: Hung Tien Vu.

Vinderen af Fantastiske Frivillige 2018 blev kåret den 8. november 2018.

Jesper Rotvig Jensen, Formand for lokalforening, medlem af hovedbestyrelsen, forretningsudvalget og stifter af ungegruppe i Kræftens Bekæmpelse, desuden formand for Fonden for De Unge Raske, Fyn

Vinderen af Fantastiske Frivillige blev kåret den 20. december 2017.

28-årige Rukiye Bilgin, som er frivillig hos Ungdommens Røde Kors i Slagelse. Over 300 frivillige fra hele landet var nomineret.

Finalister 2017

Juryen udvalgte følgende 11 finalister i 2017:

  • Rukiye Bilgin, Ungdommens Røde Kors, Slagelse
  • Rasmus Erichsen, Stop Spild Lokalt, Korsør
  • Suzanne Seitzberg Larsen, Lichen Sclerosus Foreningen, Hørve
  • Elsebeth Sørensen, Foreningen Spillestedet Stengade
  • Cindy Larsen og Dan Hansen, Gademix, Kolding
  • Per Michelsen, Ren Strand, Fanø
  • Emilie Weiss, DDS Gruppeleder, Mårslet
  • Susanne Bak, Stoholm Borgerforening
  • Henning Busk, Kræftens Bekæmpelse, Ikast/Brande
  • Isabella Mittelstein, Projekt Husvild, Odense